Benefis prof. Adama S. Markowskiego z okazji 80. urodzin

28 września zorganizowany został benefis prof. Adama S.Markowskiego.  Uroczystość odbyła się w ramach XX Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych. W programie był Panel jubileuszowy: Dopiero OSIEMDZIESIĄTKA, wystąpienia okolicznościowe, życzenia i gratulacje. A na zakończenie uroczysta kolacja z niespodziankami.

W imieniu Zarządu SWPŁ serdeczne gratulacje z okazji tak wspaniałego jubileuszu!

benefis markowski 1benefis markowski 2benefis markowski 3

Prof. dr hab. inż. Adam S. Markowski z Politechniki Łódzkiej to niepodważalny autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa procesowego, autor wielu publikacji na ten temat, organizator studiów podyplomowych, których uczestnikami są przede wszystkim pracownicy zakładów przemysłowych i administracji państwowej, współorganizator od 20 lat Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych.

O Profesorze

Urodził się w 1941 roku w Nowym Sączu. W 1965 roku ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej, uzyskując tytuł mgr inż. w zakresie inżynierii chemicznej.

Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 1972 roku a stopień doktora habilitowanego w roku 2006. W 2007 roku mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego  PŁ. Jego specjalizacje naukowe to inżynieria chemiczna i procesowa oraz bezpieczeństwo procesowe. Jest autorem lub współautorem wielu monografii, rozdziałów monograficznych  i podręczników, oryginalnych prac twórczych (w tym tych z listy filadelfijskiej), referatów, prac dla przemysłu oraz był kierownikiem grantów KBN i NCBiR.

Współpracuje ściśle z przemysłem, głównie rafineryjnym, petrochemicznym i nawozowym w zakresie bezpieczeństwa procesowego.
Pracę zawodową rozpoczął w ZPB „Boruta” Zgierz, a od 1972 roku  pracował początkowo w Instytucie Inżynierii Chemicznej, a następnie na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. W latach 1977, 1987 przebywał na stażu naukowym w Strathclyde University, a w latach 2005-2006 w Texas A@M University, MKOPSC, gdzie był zatrudniony na stanowisku „visiting professor.”  W latach 1981-1985 pełnił funkcję Head of Chemical and Metallurgical Department, College of Technology, Owerri w Nigerii.

Od 1996 Kierownik Studium Podyplomowego „Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych” dla osób z przemysłu i administracji państwowej. Od 2003 roku do 2010 roku był Kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Procesowego i Ekologicznego PŁ, a od 2011 r. – Kierownikiem Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy.

Jest również organizatorem i kierownikiem programowym nowego kierunku kształcenia: Inżynieria Bezpieczeństwa Pracy, PŁ.

Od 2002 r. jest organizatorem i  gospodarzem galerii malarstwa „Krótko i Węzłowato” w PŁ.
Reprezentuje Polskę w Loss Prevention Working Party European Federation of Chemical Engineers oraz jest członekiem Komitetu Naukowego Coal and Oil Journal oraz Chemii Przemysłowej. Recenzent znanych czasopism naukowych z dziedziny bezpieczeństwa procesowego jak, Journal of Loss Prevention,. Journal of Hazardous Materials oraz Process Safety and Environmental Protection.. Od 2006 r. jest “associate research professor”  w Mary Kay O’Connor Process Safety Centre Texas A&M University, College Station, USA.

Odznaczony m.in. Honorową Odznaką miasta Łodzi, Medalem Edukacji Narodowej (2001), Złotym krzyżem za zasługi (2010),  Srebrną odznaką Zasłużony dla pożarnictwa Państwowej Straży Pożarnej (2004), Srebrną odznaką PZKosz. Jest laureatem Nagrody 1 stopnia PIP za prace naukowe (1995), Nagrody redakcji ATEST- Ochrona Pracy „Złote Szelki” (2001), Nagrody PIP im. Heleny Krahelskiej, (2002) oraz  nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz JM Rektora PŁ za osiągnięcia naukowe. Posiada również nagrodę Redakcji Chemii Przemysłowej – statuetkę Klucza Sukcesu. Redakcji Magazynu Ex Człowiek roku 2008 oraz Trevor Kletz Merit Award przyznaną przez Mary Kay O’Connor Process Safety Centre Texas A&M University, 2012.