Z okazji jubileuszu 75-lecia Politechniki Łódzkiej i 35-lecia „Życia Uczelni” został zorganizowany konkurs na esej „Moja Politechnika”.

Decyzją Kapituły, której przewodniczył rektor kadencji 2016-20 prof. Sławomir Wiak, wyróżnienie otrzymała Pani Elżbieta Muszyńska.

Zachęcamy do przeczytania eseju Pani Elżbiety Muszyńskiej "Moja Politechnika, już na zawsze" - link do treści na stronie Życia Uczelni -> tutaj.

Z okazji jubileuszu 75-lecia Politechniki Łódzkiej i 35-lecia „Życia Uczelni” został zorganizowany konkurs na esej „Moja Politechnika”.

Decyzją Kapituły, której przewodniczył rektor kadencji 2016-20 prof. Sławomir Wiak, wyróżnienie otrzymał Pan Jerzy Nowakowski, absolwent Wydziału Mechanicznego z 1964 roku.

Zachęcamy do przeczytania eseju Pana Jerzego Nowakowskiego "Moja Politechnika, studia w trudnych czasach" - link do treści na stronie Życia Uczelni -> tutaj.

Z okazji jubileuszu 75-lecia Politechniki Łódzkiej i 35-lecia „Życia Uczelni” został zorganizowany konkurs na esej „Moja Politechnika”.

Decyzją Kapituły, której przewodniczył rektor kadencji 2016-20 prof. Sławomir Wiak, nagrodę Grand Prix w wysokości 5 000 zł otrzymuje Pan Eugeniusz Łysek, absolwent Wydziału Włókienniczego. W swojej pracy wspomina studia, a także postaci wybitnych profesorów, z którymi miał zajęcia. Przytacza przy tym sympatyczne anegdoty. Z sentymentem wspomina swoich kolegów i ich zaangażowanie w powstanie organizacji studenckich, które do dziś działają na Politechnice.

Zachęcamy do przeczytania eseju Pana Eugeniusza Łyska "Nasze kochane Włókno" - link do treści na stronie Życia Uczelni -> tutaj.

 

zebranie zarzaduW dniu 23 września 2020 roku odbyło się spotkanie członków Zarządu SW PŁ.
Zebranie prowadził Przewodniczący kolega Jacek Szer.
Na zebraniu podjęto decyzję o odłożeniu wręczania tegorocznych Złotych Dyplomów w związku obecną sytuacją epidemiologiczną.

 

 

 

mikolajczyk

 

W piątek 27 września będziemy też gościć mgr. inż. Filipa Mikołajczyka, najlepszego Absolwenta Politechniki Łódzkiej 2018 roku.

Czym zajmuje się świeżo upieczony absolwent PŁ? Tego dowiemy się w piątek.

W czasie studiów Filip Mikołajczyk był członkiem zespołu Oktan Team, który budował pojazdy na międzynarodowe konkursy ChemCar i Chem-E-Car. Wraz z Aleksandrą Gzowską założył start up w ramach którego stworzyli projekt domowego urządzenia do recyklingu butelek PET. Innowacyjność projektu przejawia się w produkcie końcowym tego procesu - jest to bowiem filament do drukarek 3D!

Serdecznie zapraszamy.

pawlak 

Transparentne przewodniki prądu - czy to w ogóle możliwe? Tego dowiemy się już w piątek. Wykład w tej tematyce wygłosi dr hab. inż. Ryszard Pawlak, prof. PŁ, dyrektor Instytutu Systemów Inżynierii Elektrycznej Politechniki Łódzkiej.

Ryszard Pawlak to absolwent Politechniki Łódzkiej (1973 r.), aktualnie profesor nadzwyczajny, kierownik grantów i autor zgłoszeń patentowych. Jego tematyka badawcza dotyczy inżynierii materiałowej na potrzeby elektrotechniki i elektroniki, ze szczególnym uwzględnieniem mikrotechnologii laserowych. Członek Sekcji Elektrotechnologii Komitetu Elektrotechniki PAN, Laser Institute of America, PTETiS i Photonics Society of Poland.

Zapraszamy.

rylski

 
Dr inż. Adam Rylski
z Instytutu Inżynierii Materiałowej opowie nam o wynalazcach i wynalazkach z naszej Uczelni.

Dr inż. Adam Rylski jest autorem lub współautorem 51 rozwiązań i aktywności na arenie międzynarodowej w zakresie własności intelektualnej. Odznaczony prestiżowym Złotym Medalem WIPO - Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Wyróżnienie to otrzymał w czasie międzynarodowej wystawy wynalazków zorganizowanej w Dolinie Krzemowej w Kalifornii (USA).

Któż jak nie on może lepiej opowiedzieć o wynalazkach PŁ. Serdecznie zapraszamy 27 września.

 

Kolejnym prelegentem na Uroczystej Sesji SW PŁ będzie mgr inż. Wiesław Walczak - v-ce Prezes Zarządu Silum Sp. z o.o. Opowie nam o osiągnięciach odlewni SILUM i jej współpracy z Politechniką Łódzką.

Podstawowym kierunkiem działalności firmy jest produkcja odlewów ciśnieniowych ze stopów Al-Si i Zn-Al. Dowiemy się jak wiele produktów tej odlewni jest wokół nas i w jakich markowych produktach można znaleźć jej wyroby. W swojej wieloletniej historii Odlewnia SILUM Sp. z o.o. często współpracowała z wybitnymi naukowcami z Politechniki Łódzkiej, którzy zawsze potrafili znaleźć rozwiązania dla problemów powstałych w trakcie produkcji.

silum

Trzeba też dodać, że mgr inż. Wiesław Walczak jest członkiem Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia. Zapraszamy na niezwykle ciekawie zapowiadającą się prezentację już 27 września.

 

abramczyk
Jednym z zaproszonych prelegentów na Uroczystą Sesję SWPŁ 2019 jest Pani prof. dr hab. Halina Abramczyk. Pani profesor kieruje Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej na Wydziale Chemicznym, Politechniki Łódzkiej. Prowadzi badania nad wdrożeniem nowoczesnej techniki diagnostycznej do wykrywania wczesnych zmian nowotworowych oraz monitorowania zmian nowotworowych in vivo w czasie realnym operacji

W Instytucie Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej stworzyła laboratorium naukowe odpowiadające najwyższym standardom światowym – Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej (LLSM). Jest członkiem wielu komitetów naukowych międzynarodowych stowarzyszeń oraz komitetów redakcyjnych naukowych czasopism międzynarodowych: CLEO Europe-EQEC, European Conference on Spectroscopy of Biological Molecules, POLFEL (Polish Free Electron Laser), Marie Curie Excellence Chair Summer School, European Congress on Molecular Spectroscopy, European Molecular Liquids Group Annual Meeting, Euresco, członek komitetu redakcyjnego: Journal of Molecular Liquids, członek zarządu European Molecular Liquids Group (1992-2015). Jest przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fulbrighta. W 2016 roku została powołana do Rady Kongresu Nauki.

Gdy pracowała w Niemczech tamtejsze gazety okrzyknęły ją Marią Curie od Laserów („Marie Curie der Laserforshung”).

To z pewnością będzie niezwykle interesujący wykład - zapraszamy!

Pod tym adresem krótki film z serii Nauka Movi(e) -> https://www.youtube.com/watch?v=3Jl2GhjPDak

  

Kapituła Konkursu powołana przez Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej pod przewodnictwem:

Prorektora ds. Studenckich dr hab. inż. Witolda Pawłowskiego prof. PŁ oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Wychowanków PŁ dr hab. inż. Jacka Szera w składzie:  

Członkowie Kapituły:

dr hab. inż. Zdzisław Czaplicki,

dr hab. inż. Jolanta Prywer,

dr inż. Ewa Chojnacka,

dr inż. Piotr Górski,

dr inż. Piotr Słoma,

na posiedzeniu w dniu 7 września 2020 r. rozpatrzyła 9 wniosków o przyznanie tytułu „Najlepszego Absolwenta Politechniki Łódzkiej 2019 r.”.

Na konkurs wpłynęły kandydatury z Wydziałów:

 WYDZIAŁ

IMIĘ I NAZWISKO

Mechaniczny

   Jeremiasz Czarnecki

Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

   Piotr Łuczak

Chemiczny

   Maria Marcinek

Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów

   Dominika Smagur

Biotechnologii i Nauk o Żywności

   Łukasz Biegała

Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska

   Krzysztof Piotr Jędrzejewski   

Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej

   Konrad Nojman

Zarządzania i Inżynierii Produkcji

   Dominik Krzysztof Tama

Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska

   Dawid Zawadzki

                                                           

            Kapituła Konkursu zapoznając się z przedstawioną dokumentacją wzięła pod uwagę średnią ocenę ze studiów, ocenę z pracy dyplomowej oraz aktywność naukową w trakcie studiów oraz inne osiągnięcia i dokonania w okresie studiowania – publikacje, udział w pracach badawczych, udział w konferencjach krajowych i międzynarodowych.

            Biorąc pod uwagę bardzo wysoki poziom prezentowanych wniosków złożonych w konkursie, po wnikliwej dyskusji, Kapituła Konkursu postanowiła przyznać tytuł:

„Najlepszego absolwenta Politechniki Łódzkiej 2019 r.” absolwentowi Wydziału:  Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki - Panu mgr inż. Piotrowi Łuczakowi.

 

GRATULUJEMY!

 

Dołącz do nas

 

dolacz
Wypełnij deklarację i dołącz do Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej.

Życie Uczelni

zycieuczelni

 

Czytaj z nami Życie Uczelni - Biuletyn Informacyjny Politechniki Łódzkiej.

Kontakt

Kontakt