Zmarł prof. dr hab. inż. Władysław Kryłłowicz

nekrolog kryllowicz

Bartłomiej Zgorzelski członkiem Rady Uczelni

 Niezmiernie miło nam poinformować, że nasz kolega z Zarządu SWPŁ, Bartłomiej Zgorzelski, został członkiem Rady Uczelni. Serdecznie gratulujemy!

BZB BZBartłomiej Zgorzelski. Założyciel i prezes grupy BZB Projekt Biuro Zarządzania w Budownictwie – wielobranżowej pracowni projektowej współpracującej przy realizacji kluczowych inwestycji w centralnej Polsce. Aktywny uczestnik międzynarodowych wydarzeń rynku budowlanego, rynku nieruchomości i działań związanych z rozwojem miast
i partycypacji społecznej w procesie planowania przestrzennego. Aktywny uczestnik procesu powstawania Nowego Centrum Łodzi oraz rewitalizacji obszarowej Miasta Łodzi. Współtwórca i przewodniczący Federacji „Miejskie Dialogi”, aktywny członek stowarzyszeń samorządu gospodarczego, członek Komitetu Budownictwa Krajowej Izby Gospodarczej Za działalność społeczno-kulturalną na Politechnice Łódzkiej odznaczony tytułem „Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej” oraz medalem Ministerstwa Kultury „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Turysta górski (przewodnik beskidzki), żeglarz (także po al. Politechniki 😉),  bardzo mocno związany z Yapą, Płazikiem i Studenckim Radiem Żak.

Uroczysta Sesja SWPŁ 2023 - podsumowanie

sesja swpl 2023

   Doroczne spotkanie wychowanków Politechniki Łódzkiej zgromadziło duże grono absolwentów, którzy chcieli się dowiedzieć co nowego wydarzyło się w naszej Alma Mater. Co nowego dzieje się w kampusie, w nauce, w ofercie edukacyjnej…

   Sesję otworzył przewodniczący SW prof. Jacek Szer, życząc wszystkim obecnym udanego wieczoru, a wiceprezydent m. Łodzi Adam Wieczorek, który nie jest absolwentem PŁ lecz lekarzem, mówił o potrzebie takich spotkań i o koniecznej współpracy między dziedzinami nauki wobec zmieniającej się rzeczywistości w technice i medycynie. Oczekiwania dużej części audytorium, jaką zawsze stanowią absolwenci sprzed wielu lat, spełnił prorektor Łukasz Albrecht, prezentując PŁ dziś, z jej osiągnięciami, miejscem w światowych rankingach i planami na najbliższe lata. Staramy się zakrzewić ducha interdyscyplinarności – powiedział m. in., ilustrując liczby absolwentów – obcokrajowców i prezentując ofertę studiów obcojęzycznych.

   Zgromadzeni brawami przyjęli krótkie wystąpienie rektora czterech kadencji prof. Jana Krysińskiego, który od lat wspiera SW i jest obecny - wraz z Małżonką Haliną Krysińską – na niemal wszystkich uroczystych spotkaniach Stowarzyszenia. Tym razem Profesor opowiedział o kolejnym, rozszerzonym wydaniu książki jego autorstwa „Wspominając…” Po sesji chętni mogli otrzymać podpis Profesora w egzemplarzu wspomnień.

Uroczysta Sesja SWPŁ 2023 - wystąpienia prelegentów

Już w piątek 22 września 2023 roku odbędzie się Uroczysta Sesja SWPŁ "ABSOLWENCI NASZEJ UCZELNI W DOBIE WYZWAŃ TECHNOLOGICZNYCH". W ramach tej Sesji będziemy mogli obejrzeć następujące prezentacje (w kolejności jak poniżej)

  1. "Połączeni tradycją. Wzornictwo w Łodzi od międzywojnia do Politechniki Łódzkiej" - wykład poprowadzi pracownik Instytutu Architektury Tekstyliów, historyk sztuki dr Łukasz Grzejszczak.
  2. "Nowoczesne technologie w renowacji pojazdów zabytkowych" - wykład poprowadzi Najlepsza Absolwentka PŁ w roku 2022, mgr inż. Emila Brancewicz-Steinmetz.
  3. "Nowoczesny piec odstojowy do magazynowania stopów aluminium" - wykład poprowadzi Dyrektor Techniczny mgr inż. Konrad Wrzała z firmy SILUM.
  4. "Wyzwania technologiczne nie tylko w edukacji szkolnej" - wykład poprowadzi Taras Panskyi, senior edukator projektu PAKT w Łodzi, koordynator mobiPAKT Politechnika Łódzka.
  5. "Wodorowe baterie jako element niezależności energetycznej" - wykład poprowadzi profesor dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek, dyrektor Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ.

Do zobaczenia na Sesji.

Połączeni tradycją. Wzornictwo w Łodzi od międzywojnia do Politechniki Łódzkiej - wykład w ramach Uroczystej Sesji SWPŁ 2023

Wystąpienie w sposób popularnonaukowy będzie prezentowało tradycje nauczania i dokonania w zakresie wzornictwa tekstyliów, komunikacji wizualnej i innych dziedzin sztuki użytkowej w Łodzi od lat międzywojennych, aż do kształcenia na kierunku – Wzornictwo, jaki prowadzony jest obecnie na Politechnice Łódzkiej. Podkreślone zostaną związki naszej Uczelni z tradycją historyczną regionu oraz twórczy rozwój projektowania wspieranego lukasz grzejszczakprzez myśl technologiczną i inżynierską. Co stanowi o wyjątkowości w skali ogólnopolskiej tego kierunku studiów realizowanego przez Politechnikę Łódzką, która jako jedna z wiodących uczelni technicznych odwołuje się do kulturowego dziedzictwa.

 

Wykład poprowadzi pracownik Instytutu Architektury Tekstyliów,
historyk sztuki dr Łukasz Grzejszczak.

 

 Zdjęcia z prywatnego zbioru dr Ł.Grzejszczaka. Wszelkie prawa zastrzeżone.

PROMOCJA KSIĄŻKI PROF. JAN KRYSIŃSKIEGO „WSPOMINAJĄC … "

krysinski jan wspomnieniaZ okazji uroczystej sesji Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej (22 września 2023) odbędzie się promocja książki prof. Jana Krysińskiego, długoletniego Rektora Politechniki Łódzkiej.

W książce  zatytułowanej „Wspominając…” autor opisuje w sposób barwny i często żartobliwy, swoje życie i pracę w politechnice. Wspomina okres  okupacji niemieckiej,  spędzony w Warszawie, naukę  w III LO im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi , a następne okres studiów na Wydziale Mechanicznym w latach 1952-57  i długoletnią pracę w Politechnice Łódzkiej.

Ciekawą częścią książki są strony poświęcone żonie profesora, której matka została zamordowana na Wołyniu w 1943 roku. Poszukiwania grobu matki na Ukrainie w 2008 roku i relacje miejscowych ludzi są bardzo interesujące.

Pierwszy wyjazd profesora na „Zachód”- to trzymiesięczny  pobyt w 1962 roku we Francji, na stażu w elektrowni w Strasburgu, od którego rozpoczęły się jego  liczne kontakty z uczelniami francuskimi.                                         

Autor  „Wspominając…” w 1968 roku przebywał na stażu w Moskiewskim Instytucie Energetycznym. Jego relacja z pobytu w Moskwie , a także w Leningradzie, to przykład  konfrontacji propagandy z rzeczywistością.

Niezwykle interesujące są strony książki poświęcone pobytowi autora w Algierii (1981-86), gdzie pracował jako profesor na Technicznym Uniwersytecie w Oranie. Jego żona pracowała jako pediatra w szpitalu w Oranie. Ich relacje z pobytu w kraju muzułmańskim są pasjonujące.

Znaczna część książki jest poświęcona pracy profesora Krysińskiego na Politechnice  Łódzkiej. Opisane są zwięźle jego prace naukowe i prace dla przemysłu a następnie jego działalność jako dziekana Wydziału Mechanicznego (1987-1990) i rektora. Czterokrotnie był wybierany rektorem PŁ, co stanowi swoisty rekord, w sumie pełnił tę funkcję przez 12 lat.

Problemy kierowania uczelnią są szeroko opisane, począwszy od stanu uczelni w 1990 roku gdy liczba studentów spadła do 6200 z 11400 w 1980 roku. Natomiast zatrudnienie   rosło z 3900 osób w 1980 do  4220 w 1990. Nastąpił okres zwalniania pracowników, co dla rektora było działaniem trudnym i bolesnym, związanym z dramatami ludzkimi.

Poszczególne kadencje rektora są kompleksowo opisane. Można tu obserwować jak Politechnika stała się znaczącą uczelnią w kraju przy rozwoju jej współpracy z zagranicą.

Książka posiada 194 strony, z licznymi kolorowymi zdjęciami, z pewnością  zainteresuje wychowanków Politechniki Łódzkiej.

Koszt książki 50 zł. Możliwa płatność kartą bankową.

Prof. Krysiński będzie podpisywał  książki.

Dołącz do nas

dolacz
Wypełnij deklarację i dołącz do Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej.

Życie Uczelni

zycieuczelni

Kontakt

Kontakt