Nagroda ŁTN dla prof. Janusza Szoslanda

 

Łódzkie Towarzystwo Naukowe co roku wyróżnia prestiżową nagrodą naukową tylko jedną osobę. Podczas Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego ŁTN, które odbyło się pod koniec marca nagrodą tą uhonorowano profesora Janusza Szoslanda. Prezes ŁTN prof. Stanisław Liszewski wręczając nagrodę podkreślał nadzwyczajne cechy Laureata, a wśród nich wysoką kulturę osobistą oraz pryncypialność w postępowaniu, a także wiedzę, wspaniały charakter, uczynność i wrażliwość.

 

 

Prof. Janusz Szosland odwiedził Muzeum PŁ

Profesor Janusz Szosland odwiedził Muzeum PŁ.
foto:
Jacek Szabela

 

My znamy Profesora także z Jego niezwykłej precyzji w formułowaniu myśli. Wydaje się, że nigdy nie mówi nawet o jedno słowo za dużo. Ma niezaprzeczalny autorytet, dlatego często proszony jest o opinię, czy pomoc w ważnych sprawach. Z uwagi na Jego wieloletnie doświadczenie organizacyjne i doskonałą znajomość spraw Uczelni jest bardzo ważną postacią dla Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej. To dzięki Jego inicjatywie wręczone są absolwentom „Złote Dyplomy” w 50. rocznicę ukończenia studiów w Politechnice Łódzkiej. Profesor przywiązuje ogromną wagę do zachowania pamięci o ludziach, którym zawdzięczmy wiele z powodu ich dokonań w przeszłości. Podkreśla to np. w swoich wystąpieniach poświęconych historii włókienniczego ruchu stowarzyszeniowego, stąd zapewne też Jego inicjatywa ufundowania tablic memorialnych przez Rektorską Komisję Historyczną PŁ. Ten „nienaukowy” wątek związany z osobą Laureata kończymy sportowo: prof. Szosland jest także pomysłodawcą Textilcrossu, który od 30 lat gromadzi w maju w Arturówku setki miłośników biegania.

 

W Politechnice Łódzkiej profesor Szosland jest postacią doskonale znaną, ale warto przy tej okazji przypomnieć najważniejsze fragmenty Jego bogatego naukowego życiorysu.

 

Prof. Janusz Szosland jest absolwentem Wydziału Włókienniczego Politechniki Łódzkiej. Z naszą uczelnią i szeroko pojętym włókiennictwem, w ramach którego wykreował innowacyjną specjalność architektura tekstyliów, związał swoje zawodowe życie. Jest autorem kilkunastu monografii, pięciokrotnie wydawanego podręcznika „Podstawy Budowy i Technologii Tkanin” w łącznym nakładzie 7 tysięcy egzemplarzy, 165 publikacji naukowych, a także współautorem Poradnika Inżyniera – Włókiennictwo oraz kolejnych edycji Wielkiej Encyklopedii. Wypromował 23 doktorów, z których sześciu zostało profesorami.

 

W swojej pracy zawsze zwracał uwagę na praktyczną stronę pracy badawczej i dlatego ma w dorobku 80 wykonanych dla gospodarki narodowej prac badawczych i projektowych - w większości wdrożonych oraz 10 patentów.

 

Wśród bardzo licznych osiągnięć wskazać można te z ostatnich lat, jak np. koncepcję według której wykonano oryginalną w wymiarze światowym odzież pneumatyczną dla ekstremalnie zmieniających się warunków atmosferycznych oraz równie unikatowe krosno rotacyjne wytwarzające tekstylia niemożliwe do uzyskania na dotychczasowych urządzeniach .

 

O niezwykłej aktywności prof. Szoslanda świadczy także udział w fundamentalnych dla włókiennictwa projektach krajowych i międzynarodowych oraz zorganizowanie ponad 35 konferencji. Od ponad 30 współpracuje z największym w świecie Państwowym Instytutem Tekstylnym w Moskwie, RWTH Aachen, Uniwersytetem w Dreźnie, w ostatnich latach z Uniwersytetem w Gent.

 

Prof. Janusz Szosland jest członkiem wielu gremiów, organizacji związanych z naukami technicznymi, m.in. założycielem Akademii Inżynierskiej w Polsce, honorowym Prezesem Stowarzyszenia Włókienników Polskich, do którego należy od 50 lat, od 2004 roku jest członkiem honorowym ŁTN, jest członkiem Rady Oddziału Łódzkiego PAN.

 

Za działalność naukową prof. Szosland otrzymał godność doktora honoris causa Moskiewskiej Państwowej Akademii Tekstylnej (1979) oraz Politechniki Łódzkiej (1996). W 1978 r. został laureatem nagrody naukowej miasta Łodzi, a w 1996 r. Złotej Gwiazdy z Brylantem Interpromu. Za swoje innowacyjne opracowania zdobywał złote medale na prestiżowych targach w Brukseli, a w roku 2004 otrzymał statuetkę Łódzka Eureka za urządzenie do formowania tkanin.

 

Jest odznaczony m.in. Krzyżami: Kawalerskim, Oficerskim, Komandorskim i Komandorskim z Gwiazdą (2000) Polonia Restituta, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Honorowy im. G. Narutowicza (2004).

 

E.Ch.

Dołącz do nas

dolacz
Wypełnij deklarację i dołącz do Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej.

Życie Uczelni

zycieuczelni

Kontakt

Kontakt