Politechnika Łódzka – strefa sukcesu

Hasło promocyjne „Politechnika Łódzka – Twoja strefa sukcesu” zostało wykorzystane przez Stowarzyszenie Wychowanków PŁ do prezentacji osiągnięć uczelni podczas uroczystej sesji.

Jak co roku jesienią Wychowankowie spotkali się, aby podyskutować o dniu dzisiejszym Politechniki i uczcić pięćdziesiątą rocznicę uzyskania dyplomów ukończenia studiów przez znaczną ich grupę.

22 listopada 2013 r. Sala Widowiskowa wypełniła się po brzegi, a dla spóźnionych gości organizowano dodatkowe miejsca. Prezes Stowarzyszenia mgr Julian Bąkowski otworzył sesję witając władze Uczelni, miasta i województwa. Rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki – współgospodarz sesji w krótkim wystąpieniu wyraził radość ze znakomitej frekwencji. – Ci, którzy przyszli odebrać Złote Dyplomy pracowali na dzisiejszą pozycję Politechniki – mówił, a zwracając się do Złotych Dyplomantów podkreślił – Wy byliście ambasadorami waszej Alma Mater. To wasza zasługa, że mówi się o Politechnice Łódzkiej jako o strefie sukcesu.

Sukcesy PŁ na różnych polach działania pokazał film promocyjny, bardzo dobrze przyjęty i wysoko oceniony przez widzów, a z niektórymi osiągnięciami można było się zapoznać na wystawie plakatów towarzyszącej sesji.

Ważną częścią spotkania jest zawsze wykład pokazujący jak znakomite i nowoczesne rzeczy powstają na Politechnice, jak nauka wspomaga rozwój przemysłowy i społeczny. Tym razem był to wykład prorektora ds. innowacji prof. Piotra Kuli zatytułowany „Czy wodór będzie paliwem przyszłości?” Wodór jako paliwo stanowiące odpowiedź na zanieczyszczenie środowiska i problem kończących się zasobów źródeł nieodnawialnych wymaga nowych sposobów jego magazynowania. Prof. Kula przedstawił graphroll – grafenowy nanokompozyt do rewersyjnego przechowywania wodoru.

SW od lat przyznaje nagrodę Absolwent Roku. Gościem sesji był laureat tej nagrody z roku 2002 dr Arkadiusz Tomczyk, który opowiedział czym było dla niego to wyróżnienie i jak potoczyły się jego losy zawodowe. Najważniejsza była niemierzalna wartość – zastrzyk wiary w siebie – powiedział.

Pod adresem Politechniki i jej pracowników padło wiele miłych słów od dostojnych gości: wojewoda Jolanta Chełmińska mówiła o tym, że PŁ jest dumą regionu i że wszyscy absolwenci mogą być z niej dumni, a przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Kopcińska powiedziała, że przyjdzie czas, gdy Łódź będzie wielką strefą sukcesu. Dziękuję za to, co robicie dla naszego miasta.

Miłym akcentem były życzenia dla nestora inżynierów doc. Zbigniewa Wrocławskiego, który ukończył 91 lat. Oprawę muzyczną sesji zapewnił Akademicki Chór PŁ, krótki koncert wprawił salę w pogodny nastrój, a potem nastąpiło wręczanie Złotych Dyplomów. Tę część uroczystości poprowadziła dr hab. Elżbieta Staryga prof. PŁ, a dyplomy wręczał prezes J. Bąkowski w towarzystwie rektora prof. S. Bieleckiego i dziekanów.

Uroczystość zakończyło spotkanie towarzyskie. Następna sesja już za rok!

Hanna Morawska
Sekretarz SW PŁ