Nasza Łódź, nasza Uczelnia, nasza przyszłość

Sesja odbyła się w Sali Widowiskowej PŁ 2 grudnia 2011 r. Rozpoczął ją występ Akademickiego Chóru PŁ pod batutą Jerzego Rachubińskiego; koncert dedykowany był przede wszystkim licznie obecnym laureatom Złotych Dyplomów. Gospodarzami uroczystego wieczoru byli: Rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki i Prezes SWPŁ mgr Julian Bąkowski. Gośćmi sesji byli m.in: Wojewoda Jolanta Chełmińska, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Prezes ŁTN, dr honoris causa PŁ prof. Stanisław Liszewski, Prezes ŁR FSNT – NOT dr hab. inż. Mirosław Urbaniak prof. nadzw, Prezes SWP prof. Witold Łuczyński, a także prorektorzy i dziekani.

W wystąpieniu otwierającym sesjęPrezes SW podkreślał, że Stowarzyszenie chce dyskutować o przyszłości i pomagać w rozwoju Łodzi. Odpowiedzią było wystąpienie pani Prezydent, która mówiła o łódzkich inwestycjach. Jesteśmy w przededniu podejmowania strategicznych decyzji, które zaważą na przyszłości Łodzi. Nasze miasto, po latach zaniedbań, ma szansę stać się rzeczywistym środkiem Polski i Europy – powiedziała. Rektor mówił o dokonaniach Politechniki w ostatnich latach, pokazał krótki film prezentujący najnowsze technologie opracowane w PŁ, z dumą przedstawił też relację z wręczenia PŁ statuetki dla „Najbardziej Prostudenckiej Uczelni”. O kształceniu studentów, ich mobilności i sukcesach opowiedział prorektor ds. studenckich dr hab. Wojciech Wolf, prof. nadzw.

Prof. Liszewski przedstawił swoją wizję Łodzi jako miasta metropolitalnego, a więc pełniącego zadania większe niż tylko na użytek mieszkańców. Jak podkreślał, obecnie takie zadania w Łodzi spełnia tylko szkolnictwo wyższe. Studiuje tu ok. 100 tysięcy młodych ludzi, więc znaczenie uczelni jest ogromne, również dla sektora gospodarczego.

Gość sesji – mgr inż. Marek Przybysz, który w 1996 r. ukończył studia na Wydziale FTIMS otrzymując przyznaną po raz pierwszy nagrodę SWPŁ dla najlepszego absolwenta PŁ mówił – Wyniosłem z uczelni nie tylko wiedzę. Dostałem bagaż umiejętności, które okazały się bardzo przydatne i kształtowały moje podejście do życia. Dziękuję za dobre przygotowanie i ukierunkowanie.

W dalszej części spotkania „Złoci Absolwenci” wspominali czasy studiów, dzielili się wrażeniami, jakie zrobił na nich odmieniony kampus Politechniki, wszystkie wypowiedzi łączyło stwierdzenie, że „studia na PŁ to nie tylko szkoła wiedzy, ale też szkoła życia i postaw obywatelskich.” Sesja była także okazją do złożenia Prezesowi SWPŁ gratulacji z okazji otrzymania odznaki „Za zasługi dla miasta Łodzi”. Wreszcie nastąpił oczekiwany uroczysty moment wręczenia „Złotych Dyplomów” Otrzymało je 105 absolwentów sprzed 50 lat. W ich imieniu podziękował prof. Krzysztof Kuźmiński.

Sesja zakończyła się niespodzianką. Rektor prof. S. Bielecki podarował Wychowankom Politechniki wiersz pt. „Studia”, napisany specjalnie na tę okazję przez profesora z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności.

Hanna Morawska

Fotorelację z tej uroczystej sesji znajdziesz tutaj.