Uroczysta Sesja SWPŁ 2023 - podsumowanie

sesja swpl 2023

   Doroczne spotkanie wychowanków Politechniki Łódzkiej zgromadziło duże grono absolwentów, którzy chcieli się dowiedzieć co nowego wydarzyło się w naszej Alma Mater. Co nowego dzieje się w kampusie, w nauce, w ofercie edukacyjnej…

   Sesję otworzył przewodniczący SW prof. Jacek Szer, życząc wszystkim obecnym udanego wieczoru, a wiceprezydent m. Łodzi Adam Wieczorek, który nie jest absolwentem PŁ lecz lekarzem, mówił o potrzebie takich spotkań i o koniecznej współpracy między dziedzinami nauki wobec zmieniającej się rzeczywistości w technice i medycynie. Oczekiwania dużej części audytorium, jaką zawsze stanowią absolwenci sprzed wielu lat, spełnił prorektor Łukasz Albrecht, prezentując PŁ dziś, z jej osiągnięciami, miejscem w światowych rankingach i planami na najbliższe lata. Staramy się zakrzewić ducha interdyscyplinarności – powiedział m. in., ilustrując liczby absolwentów – obcokrajowców i prezentując ofertę studiów obcojęzycznych.

   Zgromadzeni brawami przyjęli krótkie wystąpienie rektora czterech kadencji prof. Jana Krysińskiego, który od lat wspiera SW i jest obecny - wraz z Małżonką Haliną Krysińską – na niemal wszystkich uroczystych spotkaniach Stowarzyszenia. Tym razem Profesor opowiedział o kolejnym, rozszerzonym wydaniu książki jego autorstwa „Wspominając…” Po sesji chętni mogli otrzymać podpis Profesora w egzemplarzu wspomnień.

   Jak zawsze główną częścią sesji są wykłady przedstawiające ciekawe dokonania zarówno na uczelni, jak i absolwentów prowadzących innowacyjną działalność, którzy w swoich dziadzinach odnieśli sukcesy. Tym razem sesja była zatytułowana „Absolwenci naszej uczelni w dobie wyzwań technologicznych”.

   Pierwsza prezentacja dr. Łukasza Grzejszczaka z Instytutu Architektury Tekstyliów „Połączeni tradycją. Wzornictwo w Łodzi od międzywojnia do Politechniki Łódzkiej” wprowadziła słuchaczy w historię i rozwój projektowania i kształcenia w dziedzinie sztuki użytkowej.
   Najlepsza absolwentka PŁ w roku 2022 mgr inż. Emilia Brancewicz-Steinmetz w wystąpieniu „Nowoczesne technologie w renowacji pojazdów zabytkowych” opowiedziała o swojej firmie ADAMANT, którą prowadzi wraz z mężem. Przedstawiła z jakim pietyzmem można traktować cenne stare auta, mając przy tym na uwadze ochronę środowiska i zdrowie pracowników, a także aspekt ekonomiczny renowacji.
„Nowoczesny piec odstojowy do magazynowania stopów aluminium” i niezwykle innowacyjny i ekologiczny sposób transportu ciekłego metalu przedstawił dyrektor techniczny firmy SILUM mgr inż. Konrad Wrzała, a prof. Łukasz Kaczmarek – dyrektor Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ opowiedział o możliwościach magazynowania energii w grafenowych bateriach wodorowych w wykładzie „Wodorowe baterie jako element niezależności energetycznej”.
Ostatnie wystąpienie poprowadzone swobodnie, z włączeniem słuchaczy do akcji, poprowadził senior edukator projektu PAKT (Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii) i koordynator mobiPAKT PŁ Taras Panskyi. Przedstawił on szeroką ofertę PAKTu skierowaną do różnych grup odbiorców, bowiem w projekcie propagowana jest koncepcja uczenia się przez całe życie w różnych formach.

   Po serii wykładów Wychowankowie PŁ spotkali się w swobodnych warunkach, przy miłym poczęstunku, aby porozmawiać o współczesności swej uczelni i powspominać lata spędzone w jej murach.

Hanna Morawska-Koraszewska

Dołącz do nas

dolacz
Wypełnij deklarację i dołącz do Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej.

Życie Uczelni

zycieuczelni

Kontakt

Kontakt